Контакти:

01001, Україна, м.Київ,

Майдан Незалежності, 2

тел. +38 044 229 75 83

Новини

allTax консультує платіжну систуму WayForPay у спорі з Нацбанком щодо оновлення ліцензії на фінан...

Закон «Про платіжні послуги» зобов’язав платіжні системи пройти процедуру авторизації (переоновле...


Детальніше...
allTax відзначена найвищою нагородою рейтингу Legal 500 EMEA

10 квітня 2019 року, провідне видання для юристів Legal 500 EMEA опублікувало щорічний рейтинг юр...


Детальніше...

Семінари

Особливості проведення податкових перевірок 2015

План семінару:

1. Неофіційні правила, якими керуються працівники фіскальних (податкових) органів ...


Детальніше...
Захист бізнесу від контролюючих та правоохоронних органів

План семінару:

1. Основні принципи захисту підприємств у відносинах з контролюючими та правоохоро...


Детальніше...

Підписатися на новини

Податковий кодекс України ввів ряд нововведень в податкове законодавство, серед яких є глава «податкові консультації». Визначення поняття податкової консультації зазначається у ст. 14.1.172 Податкового кодексу України, відповідно до якої, податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

За зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом (ст. 52.1. Податкового кодексу України). Слід розрізняти індивідуальні податкові консультації та узагальнюючі податкові консультації. Індивідуальна податкова консультація не є консультацією загальної дії. Вона не може застосовуватися по аналогії до інших платників податків у схожих ситуаціях.

Відповідну норму закріплено у ст.52.2. Податкового кодексу України, яка зазначає, що податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. Лише на підставі звернень платників податків Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, може зробити узагальнюючу податкову консультацію з певних питань оподаткування.

Підставами для узагальнюючої податкової консультації можуть слугувати звернення великої кількості платників податків по схожим питанням або звернення, які стосуються значної суми податкових зобов’язань. Узагальнююча податкова консультація затверджується відповідним наказом та публічно оприлюднюється у засобах масової інформації та за допомогою Інтернет-ресурсів (ст.52.6 Податкового кодексу України). Узагальнююча податкова консультація має широкий спектр дії та може застосовуватися різними платниками податків по аналогії. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі (ст. 52.3 Податкового кодексу України).

Рекомендуємо платникам податків отримувати індивідуальну податкову консультацію в письмовій формі. Лише письмова або електронна індивідуальна податкова консультація може бути оскаржена до суду. Окрім того, письмова та електронна індивідуальна податкова консультація зможе гарантувати платнику податків «недоторканість» у разі виконання її рекомендацій.

Акцентуємо увагу платників податків, що законодавець захищає лиши тих платників податків, що отримали податкову консультацію в електронній або письмовій формі. Платники податків, які отримали усні податкові консультації можуть бути притягнуті до відповідальності навіть у тому випадку, якщо вони сумлінно виконували усні рекомендації контролюючого органу.

Відповідне положення закріплене у ст. 53.1, яка зазначає, що не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована. Звертаємо увагу, що платники податків, які діяли відповідно до узагальнюючої податкової консультації захищені аналогічно як і особи, що отримали індивідуальну податкову консультацію. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

Податкова консультація, надана контролюючим органом, який не має відповідних повноважень, не матиме юридичної сили (ст. 52.5. Податкового кодексу України). Законодавець чітко не визначив до якого саме контролюючого органу необхідно подавати запит на податкову консультацію. Рекомендуємо подавати запит до ДПС по місцю реєстрації платника податків. Форма запиту на індивідуальну податкову консультацію є довільною.

Головне зазначити наступне:

1. Назва юридичної особи або фізичної особи.

2. Контактні данні: місцезнаходження, телефон, індекс, код ЄДРПОУ, електронна пошта (у видку отримання індивідуальної податкової консультації електронною поштою).

3. Обставини справи та суть питання, яке необхідно з’ясувати. Питання необхідно правильно формувати та ставити чітко. В залежності від правильності сформованого запитання буде надано відповідь.

4. Підпис керівника юридичної особи або фізичної особи та дата. Запит надсилається до контролюючого органу рекомендованим листом або подається через канцелярію.

При поданні запиту через канцелярію необхідно мати два примірники. Один з них залишиться в канцелярії контролюючого органу і на підставі нього буде надана сама індивідуальна податкова консультація, інший – залишиться у платника податків з відміткою про отримання. Звертаємо увагу платників податків на документи, які можна додати до запиту про надання індивідуальної податкової консультації:

1) висновок експертизи;

2) висновок науково-правової експертизи;

3) висновок профільного комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України.

До такого висновку дійшов Київський апеляційний адміністративний суд у своїй Ухвалі від 09 грудня 2014 року, справа № 826/15747/14: «Більше того, як вбачається з матеріалів справи, правомірність позиції ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Рітейл Капітал» підтверджується крім висновків лінгвістичної експертизи також висновками науково-правової експертизи щодо тлумачення норм податкового законодавства, підготовленого науковим експертом Ради науково-правових експертиз при Інституті держави та права ім.В.М.Корецького НАН України Поліводським О.А., а також висновком профільного комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України. Колегія суддів вважає вищезазначені докази належними та допустимими, які доводять законність правової позиції позивача та, відповідно, помилковість тлумачення правової норми відповідачем. З повним текстом Ухвали можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/41867574. Податкову консультацію можна оскаржити до суду.