Контакти:

01001, Україна, м.Київ,

Майдан Незалежності, 2

тел. +38 044 229 75 83

Новини

allTax консультує платіжну систуму WayForPay у спорі з Нацбанком щодо оновлення ліцензії на фінан...

Закон «Про платіжні послуги» зобов’язав платіжні системи пройти процедуру авторизації (переоновле...


Детальніше...
allTax відзначена найвищою нагородою рейтингу Legal 500 EMEA

10 квітня 2019 року, провідне видання для юристів Legal 500 EMEA опублікувало щорічний рейтинг юр...


Детальніше...

Семінари

Особливості проведення податкових перевірок 2015

План семінару:

1. Неофіційні правила, якими керуються працівники фіскальних (податкових) органів ...


Детальніше...
Захист бізнесу від контролюючих та правоохоронних органів

План семінару:

1. Основні принципи захисту підприємств у відносинах з контролюючими та правоохоро...


Детальніше...

Підписатися на новини

Перелік питань, на які можна отримати відповіді в статті:

1.Хто є платником транспортного податку? 2.Які автомобілі є об’єктом оподаткування? Чи доведеться сплачувати транспортний податок, якщо на автомобіль встановити газове обладнання? 3.Яка ставка транспортного податку? 4.Чи є пільги по сплаті транспортного податку?

28 грудня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» в результаті чого введено в дію статтю 267 «Транспортний податок». Закон набув чинності з 1 січня 2015 року, а власники певних видів автомобілів будуть вимушені сплачувати додатковий податок за користування дорогим автомобілем. Стаття 267 Податкового кодексу України зазначає, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі. Законом визначено перелік автомобілів, власники яких будуть сплачувати новий податок.

Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 кубічних сантиметрів (ст.267.2.1. Податкового кодексу України). Тобто, вантажні автомобілі, автомобілі з об’ємом двигуна до 3000 кубічних сантиметрів, а також ті, що використовуються понад 5 років не є об’єктом оподаткування, а їх власники сплачувати податок не будуть. Більш детальне визначення поняття «легкового автомобілю» зазначене у Законі України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до абзацу 2 ч.1 ст. 1 ЗУ «Про автомобільний транспорт», автомобілем є колісний транспортний засіб, який приводиться в рух джерелом енергії, має не менше чотирьох коліс, призначений для руху безрейковими дорогами і використовується для перевезення людей та (чи) вантажів, буксирування транспортних засобів, виконання спеціальних робіт. Відповідно до абзацу 5 ч.1 ст. 1 ЗУ «Про автомобільний транспорт», легковим автомобілем є автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно. Звертаємо увагу власників автомобілів, що законодавець не визначив одним з критеріїв об’єктів оподаткування тип пального, який використовує автомобіль.

В проектах закону розглядалася можливість введення транспортного податку на дизельні та бензинові двигуни, залишаючи поза увагою автомобілі, які мають газове обладнання. Зазвичай в технічному паспорті такого автомобіля зазначається тип двигуна, як «газ та бензин». За таких обставин, могло виникнути питання: «Чи є платниками транспортного податку власники, автомобілів які мають тип двигуна «газ та бензин»? Але враховуючи той факт, що така б норма призвела то збільшення кількості автомобілів, які б додатково встановили газове обладнання, з метою уникнення сплати податку, законодавець визначив платниками податку всіх власників легкових автомобілів незалежно від типу двигуна, зазначивши об’єктом оподаткування термін «легкові автомобілі».

Ставка транспортного податку складає 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль щороку. Тобто, при наявності у власності двох і більше автомобілів, податок необхідно сплачувати за кожен з них (ст. 267.4 Податкового кодексу України). Податкові органи самостійно будуть встановлювати власників автомобілів та надсилати їм податкові повідомлення-рішення до 1 липня поточного року. Тобто, за 2015 рік, податкові повідомлення-рішення мають бути надіслані до 1 липня 2015 року. Органи внутрішніх справ будуть самостійно подавати до контролюючих органів (державних податкових інспекцій) інформацію про власників автомобілів та інші необхідні дані для розрахунку податку. Звертаємо увагу платників податку, що податкове повідомлення-рішення про сплату транспортного податку буде надсилатися за місцем офіційної реєстрації («прописки»), а не за місцем знаходження фізичної особи. Фізичні особи мають сплачувати податок протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. «а» ст. 267.8.1 Податкового кодексу України).

Юридичні особи сплачують податок авансовими внесками щоквартально до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації. Верховна рада України також визначила, яким чином і хто має сплачувати транспортний податок, коли автомобіль змінює власника. У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року, податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт (ст.267.6.5 Податкового кодексу України).

Наприклад, автомобіль продано 5 лютого 2015 року. Попередній власник автомобіля має сплатити податок за січень 2015 року, а новий власник – за інші одинадцять місяців 2015 року, включаючи місяць купівля – лютий 2015 року. У випадку придбання автомобіля протягом календарного року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. Контролюючий орган (державна податкова інспекція) надішле податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. Незважаючи на детальне визначення суми транспортного податку, кола платників податків та строків його сплати, деякі питання залишилися поза увагою законодавця та потребують вирішення.

Розглянемо наступні ситуації:

1.За певних життєвих обставин фізична особа може стати недієздатною та не мати можливості усвідомлювати значення своїх дій та розпоряджатися ними в результаті хвороби. Яким чином сплачувати податок недієздатній особі?

2.Автомобіль міг опинитися у власності малозабезпеченої особи як компенсація за моральну або майнову шкоду завдану ушкодженням здоров’ю. Які є пільги для малозабезпечених громадян? Чи є справедливою сплата транспортного податку?

3.Автомобіль міг потрапити у ДТП.

За таких обставин його вартість значно зменшилася (іноді на 50 відсотків і більше), хоча «вік» до 5 років та об’єм двигуна понад 3 літри залишається тим самим. Власник такого автомобіля формально залишається платником податку. Як сплачувати податок за таких обставин? Чи є справедливою сплата податку? 4.Автомобіль потрапив у ДТП після чого дуже тривалий термін ремонтується та не використовується власником. Формально власник такого автомобіля є платником транспортного податку. Але поняття легковий автомобіль, визначений Законом України «Про автомобільний транспорт» (легковим автомобілем є автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно), втрачає своє значення, оскільки перевозити пасажирів такий автомобіль не може.

Як сплачувати податок за таких обставин? Чи є справедливою сплата податку? Відсутність пільг по сплаті транспортного податку, а також деякі прогалини є певною мірою несправедливими. За таких обставин пропонується вирішити вищезазначені питання шляхом внесення змін до Податкового кодексу України, доповнити термін «об’єкт транспортного податку» ввівши додаткові критерії по вартості самого транспортного засобу, можливості його використання, а також ввести пільги по сплаті податку. З повагою, команда «allTax» юридичні та податкові радники.