Контакти:

01001, Україна, м.Київ,

Майдан Незалежності, 2

тел. +38 044 229 75 83

Новини

allTax консультує платіжну систуму WayForPay у спорі з Нацбанком щодо оновлення ліцензії на фінан...

Закон «Про платіжні послуги» зобов’язав платіжні системи пройти процедуру авторизації (переоновле...


Детальніше...
allTax відзначена найвищою нагородою рейтингу Legal 500 EMEA

10 квітня 2019 року, провідне видання для юристів Legal 500 EMEA опублікувало щорічний рейтинг юр...


Детальніше...

Семінари

Особливості проведення податкових перевірок 2015

План семінару:

1. Неофіційні правила, якими керуються працівники фіскальних (податкових) органів ...


Детальніше...
Захист бізнесу від контролюючих та правоохоронних органів

План семінару:

1. Основні принципи захисту підприємств у відносинах з контролюючими та правоохоро...


Детальніше...

Підписатися на новини

1.Що таке податковий компроміс?

2.До яких видів податків застосовується податковий компроміс?

3.Які дії необхідно здійснити для застосування податкового компромісу?

4.Чи закривається судова справа при застосування податкового компромісу?

5.Чи закривається кримінальне провадження (кримінальна справа) при застосуванні податкового компромісу?

Податковий компроміс є новелою українського законодавства та застосовується вперше. У зв’язку з цим, виникають питання практичного застосування податкового компромісу при вирішенні податкових спорів. Процедура застосування податкового компромісу реалізується Законом України від 25.12.2014 № 63-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу». Звертаємо увагу платників податків, що податковий компроміс застосовується виключно до юридичних осіб.

Податковий компроміс не застосовується до фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Податковий компроміс застосовується до двох видів податків: податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість. Податковий компроміс не застосовується до інших податків, які юридичні особи здійснюють під час ведення господарської діяльності. При застосуванні податкового компромісу, товариство зобов’язане сплатити 5 % від претензій податкової, а 95 % претензій списується. При цьому, суми, які нараховані підприємству як штраф та пеня не враховуються, та не оплачуються. Податковий компроміс застосовується виключно до зобов’язань, які виникли до 1 квітня 2014 року. Процедура реалізації права на податковий компроміс виглядає наступним чином.

Платник податків, який виявив бажання застосувати податковий компроміс, подає до ДПІ відповідного району Заяву про застосування податкового компромісу. Чітких вимог до заяви законодавство не встановлює. Зава подається в довільній формі. Через 4-5 днів, після подання заяви необхідно звернутися до ДПІ, яка розглядає заяву, та дізнатися чи підпадає підприємство від податкового компромісу та чи необхідно здійснити платіж на реалізацію податкового компромісу. Попереднє рішення ДПІ про застосування податкового компромісу оформлюється протоколом. Тому необхідно дізнатися чи є Протокол про затвердження податкового компромісу. Якщо такий протокол існує, то протягом 10 календарних днів з дня подання Заяви про застосування податкового компромісу необхідно сплатити 5 % від суми претензій ДПІ. В суму претензій не враховуються штрафні санкції та пеня, які були нараховані.

Після сплати 5 % необхідно забрати Рішення про застосування податкового компромісу у ДПІ, до якої подавалася Заява про застосування податкового компромісу. Наявність Рішення про застосування податкового компромісу означає, що всі претензії перед податковою погашені. Після досягнення податкового компромісу згідно із цим підрозділом такі зобов’язання не підлягають оскарженню та їх розмір не може бути змінений в інших податкових періодах.

Розглянемо ситуацію, коли справа про оскарження податкового повідомлення рішення знаходиться в суді. На черговому судовому засіданні в адміністративному суді необхідно заявити клопотання про зупинення розгляду справи у зв’язку з реалізацією свого права на податковий компроміс. Звертаємо увагу, що подається не заява на відкладення розгляду справи, а клопотання про зупинення провадження. Після того, як суд виносить ухвалу про зупинення провадження по справі, або навіть до цього, підприємство має звернутися до ДПІ відповідного району з Заявою про застосування податкового компромісу. Потім, реалізується процедура описана вище. Далі, Рішення про застосування податкового компромісу, яке складається ДПІ відповідного району, подається до суду з відповідною Заявою про відновлення провадження по справі. Суд відновлює провадження по справі і призначає дату судового засідання. На черговому засіданні суд виносить Ухвалу про закриття провадження по справі у зв’язку з досягненням податкового компромісу. Розглянемо ситуацію, коли існує кримінальне провадження у зв’язку з ухиленням від сплати податків.

Законом ст. 212 Кримінального кодексу України було доповнено частино 5, як зазначає, що діяння, передбачені частинами першою - третьою цієї статті, не вважаються умисним ухиленням від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), якщо платник податків досяг податкового компромісу відповідно до підрозділу 9-2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України. Також ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України було доповнено п.9, яки зазначає, що кримінальне провадження закривається в разі, якщо стосовно податкових зобов’язань особи, яка вчинила дії, передбачені статтею 212 Кримінального кодексу України, досягнутий податковий компроміс відповідно до підрозділу 9-2розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

На практиці це виглядає наступним чином. Спочатку необхідно подати Заяву про застосування податкового компромісу до відповідної ДПІ, сплатити 5 % від претензій ДПІ та отримати Рішення про застосування податкового компромісу. Якщо справа знаходиться на досудовому розслідуванні та перебуває у слідчого, то необхідно заявити Клопотання про закриття кримінального провадження у зв’язку з застосуванням податкового компромісу. До Клопотання потрібно додати копію Рішення ДПІ про застосування податкового компромісу. Якщо в кримінальному провадженні жодній особі не пред’являлася підозра, то слідчий виносить Постанову про закриття кримінального провадження у зв’язку з досягненням податкового компромісу. Копія постанови надсилається прокурору. Якщо кримінальне провадження перебуває в суді, то Клопотання про закриття кримінального провадження подається до суду. Рішення ДПІ про застосування податкового компромісу додається також. На підставі п. 3 ч.2 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України, суд виносить ухвалу про закриття кримінального провадження у зв’язку з досягненням податкового компромісу. З повагою, команда allTax юридичні та податкові радники